"דְּרָכֶ֥יהָ דַרְכֵי-נֹ֑עַם" / פרשת "חיי שרה" – *דיוק צרכים*

כשאתה יודע מה אתה רוצה ויודע להביע זאת במדויק – הדרך להצלחה הרבה יותר פשוטה.

בפרשה זו אברהם שולח את עבדו, אליעזר, אל ארץ הולדתו לחפש כלה ליצחק. הוא משביע את אליעזר שלא יביא כלה מארץ כנען אלא מארץ מולדתו. אליעזר נשבע ולוקח גמלים מלאים בכל טוב ומבקש מאלוהים לעשות עמו חסד ויזמן לו את הנערה המתאימה ליצחק. כיצד הוא יידע מי האישה המתאימה?

בראשית, פרק כד:
יד: וְהָיָ֣ה הַנַּֽעֲרָ֗ אֲשֶׁ֨ר אֹמַ֤ר אֵלֶ֨יהָ֙ הַטִּי-נָ֤א כַדֵּךְ֙ וְאֶשְׁתֶּ֔ה וְאָֽמְרָ֣ה שְׁתֵ֔ה וְגַם-גְּמַלֶּ֖יךָ אַשְׁקֶ֑ה אֹתָ֤הּ הֹכַ֨חְתָּ֙ לְעַבְדְּךָ֣ לְיִצְחָ֔ק וּבָ֣הּ אֵדַ֔ע כִּֽי-עָשִׂ֥יתָ חֶ֖סֶד עִם-אֲדֹנִֽי.

הוא מתכנן לעצור ליד באר מים ולבקש מים. אם הנערה תסכים ואף תציע לו להשקות את הגמלים שלו – זה יהיה הסימן כי נמצאה הנערה הראויה. והנה רבקה מגיעה אל הבאר וממלאת את כדה. אליעזר רץ לקראתה ומבקש ממנה לשתות.

יח:וַתֹּ֖אמֶר שְׁתֵ֣ה אֲדֹנִ֑י וַתְּמַהֵ֗ר וַתֹּ֧רֶד כַּדָּ֛הּ עַל-יָדָ֖הּ וַתַּשְׁקֵֽהוּ: יט: וַתְּכַ֖ל לְהַשְׁקֹת֑וֹ וַתֹּ֗אמֶר גַּ֤ם לִגְמַלֶּ֨יךָ֙ אֶשְׁאָ֔ב עַ֥ד אִם-כִּלּ֖וּ לִשְׁתֹּֽת.

לאחר שרבקה מסיימת להשקות את כל הגמלים, אליעזר מבקש מקום ללון. רבקה מציעה לו לישון למספר ימים ושברשותם מספיק אוכל לגמלים. הוא לן במקום, מדבר עם משפחתה ומספר להם את אשר קרה. היא מסכימה לשידוך. אליעזר חוזר לבית יצחק עם כלה. המשימה הושלמה בהצלחה.

באדיבות יואל וקסברגר - מלכות וקסברגר

באדיבות יואל וקסברגר – מלכות וקסברגר

דיוק וזיהוי צרכים

הערכים העיקריים שאני רואה בפרשה זו הם זיהוי צרכים ודיוקם. את זיהוי הצרכים ניתן לראות בכך שאברהם מתנה את מציאת הנערה בכך שלא תהיה מארץ כנען אלא "מארץ מולדתי". אליעזר נשבע שכך ייעשה ומזהה את הצורך של אברהם בנערה עם ערכים, התנהגויות, מנטליות ואמונות הקרובות לו, לכן הדגש הוא על ארץ מוצאו. בסופו של דבר, רבקה היא בתו של האחיין של אברהם, כלומר ממשפחתו. מאחר ואברהם הוא אבי מידת החסד, אליעזר מבקש להרחיב את התכונה המשפחתית ומבקש למצוא נערה אשר תגדיל ותאדיר את מידת החסד. לא רק שתעשה את מה שביקש אלא יותר מזה. ניתן לראות כי רבקה היא הנערה המתאימה מאחר והיא הרחיבה את מה שאליעזר ביקש. הוא ביקש לשתות – היא הרחיבה לגמלים, ולא רק פעם אחת אלא עד שסיימו לשתות (וידוע שגמלים שותים המון). הוא ביקש ללון, היא שכנה אותו למספר ימים. היא ראתה את אליעזר והצורך שלו (אדם שבא מרחוק, עייף והצורך שלו בטעינת מצברים), מעבר לבקשתו הספציפית.

דיוק צרכים בא לידי ביטוי כשאליעזר לא מגיע לבאר ומצפה שיבינו מה הוא רוצה (מים) אלא מבקש בפירוש את רוצנו. כאשר האדם יודע מה הוא רוצה, גדלים הסיכויים שיימצא את מבוקשו. אדם הנכנס לספרייה כשברצונו לקחת ספר, אבל אינו יודע בדיוק איזה, יימצא את עצמו משוטט זמן רב בין המדפים. כאשר ידייק את עצמו, לז'אנר או סופר מסוים, החיפוש יהיה קל יותר, מהיר וממוקד יותר. אליעזר מחפש סוג מאוד מסוים של נערה ומוצא אותה לבסוף.

בעולם הגישור, אנחנו נחשפים למקרים של קצרים בתקשורת בגלל הקושי להגדיר את הצרכים והרצונות שלהם באופן מדויק. תפקידו העיקרי של המגשר הוא לזהות את  הצרכים של המגושרים ולמצוא חלופות למימושם.  הצדדים שוטחים את טיעוניהם בבליל של מילים, טענות ועמדות. המיומנות הנדרשת מהמגשר היא זיהוי הצרכים העומדים מאחוריהן. לא תמיד אנשים יודעים לומר בבירור מה רצונם המדויק והם מצפים מבני זוגם שיבינו אותם "מבלי שאבקש". ברגע שהדבר לא נעשה – נוצרים פערים וסדקים בתקשורת. על מנת לא להגיע למקום הזה, חשוב מאוד לדבר על הצרכים שלנו. לדייק ולמקד את בקשתנו מבני הזוג ומהילדים בבירור, בדיוק ובכך להבהיר את רצוננו. תקשורת פתוחה, בריאה ומדויקת תפחית את הקצרים בתקשורת.

אין ספק שזו אחת המיומנויות שראוי וחשוב לפתח גם אצל הילדים שלנו. כך הם יגדלו להיות אנשים שלמים יותר שיודעים מה הם רוצים בכל אחד מתחומי החיים: קשרים בינאישיים, זוגיות, קריירה.

כי כשאתה יודע מה אתה רוצה ויודע להביע זאת במדויק – הדרך להצלחה הרבה יותר פשוטה…

 

 

מחשבה אחת על “"דְּרָכֶ֥יהָ דַרְכֵי-נֹ֑עַם" / פרשת "חיי שרה" – *דיוק צרכים*

  1. פינגבק: “דְּרָכֶ֥יהָ דַרְכֵי-נֹ֑עַם” / פרשת "וזאת הברכה" – *התורה שייכת לכל מי שיחפוץ בה* | תחתית החבית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s