ללמוד מהקהילה הגאה: על יופיה וטיבה של ברית זוגיות

בהכשרתי כמגשר עיינתי לא אחת בהסכמי זוגיות בין בני/בנות זוג חד מיניים. בהיעדר אפשרות להינשא ברבנות, ברית זוגיות היא הדרך היחידה שלהם לעגן את זוגיותם. התובנה שהדהדה במוחי פעם אחר פעם היא – הלוואי עלינו.

חשוב לי לציין כבר מן ההתחלה: בעייני היחס של החברה לנשים ולקהילה הלהט"בית, משקף את הפניה ומהווה בבואה שלה. כאשר בוחנים את מידת הרגישות, הפתיחות, הסובלנות, החוקים והתקנות בדבר הסדרת חיים משותפים לזוגות חד מיניים – כך ניתן לאמוד את טיבה של החברה ואת מידת נאורותה. לא כאן המקום לתת ציון למדינת ישראל. עשינו כברת דרך, תמיד יש עוד מה לשפר.

אין לי דרך אחרת
בהיעדר אפשרות להינשא ברבנות, ברית זוגיות היא הדרך היחידה העומדת בפני זוגות חד מיניים לעגון את זוגיותם. ואני אומר הלוואי עלינו! אנחנו, הסטרייטים שהתחתנו ברבנות, החלפנו טבעות, כדת משה וישראל וחתמנו על כתובה. הכתובה לפי ההלכה היהודית מהווה הסכם נישואין. אך האם אפשר לומר עליו שהוא זוגי? אני בספק רב. אחרי הכל רק צד אחד חותם עליה (הגבר) ובכלל באשר לחובות ולהתחייבויות הרי שקולה של האישה אינו נשמע בה כלל.
אני גם בספק אם אתם יודעים איפה היא נמצאת ברגע זה (אומרים שבארון של האמא של הכלה); מה רשום שם בדיוק (זה בארמית!) ואיפה האהבה וההדדיות? אני אוהב את הדת והמסורת היהודית שלי. לא הייתי מתחתן בדרך אחרת. ועדיין – אני חושב שברית זוגיות היא חובה בכל בית, סטרייטים וחד מיניים כאחד.

ברית זוגיות נוגעת בתחומים רבים שלא באים לידי ביטוי בכתובה ושסביר להניח שבכלל לא חשבנו עליהם לפני החתונה וגם לא במהלך שנות הנישואין. שאלות כמו איך ייראו היחסים המשותפים? מהם הערכים עליהם מבוססים החיים המשותפים (יחסים נעימים, כבוד ודאגה הדדית)? איזו הורות משותפת אנחנו רוצים?  החל מהאופן שבו נרחיב את המשפחה שלנו הבאת ילדים לעולם, אימוץ… על אילו ערכים אנחנו רוצים לגדל את הילדים שלנו? אילו הרגלים ומיומנויות חשוב לנו להקנות להם? מה היחס לרכוש ולממון שצברנו לפני ובמהלך הנישואין? איך ינוהלו ענייני הכספים בזוגיות שלנו? ועניין נוסף ומדהים ביותר הוא מה יקרה במצב של פרידהאיך תנוהל הפרידה? איך יחולק הרכוש? איך תראה ההורות בפרידה וכו'…

אני מניח שיש בינינו זוגות שדיברו בניהם, אמרו לעצמם ואפילו רשמו איך הם רוצים שהחיים הזוגיים שלהם יראו. ואולי גם איזה סוג של הורים הם היו רוצים להיות. אך האם הם העזו לדבר על האופן בו הם ייפרדו? הרי מי מאיתנו רוצה לחשוב על סוף כשהוא בהתחלה? למי מאיתנו לא עברה המחשבה בראש איך אפשר לדבר על פרידה כשאנחנו בשיא ההתאהבות והאהבה? אבל דווקא פה טמון הכוח העצום של ברית הזוגיות. דווקא משום שהיא נולדת מתוך אהבה גדולה היא יכולה לחסוך כל כך הרבה מריבות, קונפליקטים ובעיקר כאב בעתיד.
אחרי הכל מתי יש סיכוי גבוה שהדברים יצופו? ניחשתם נכון – בגירושין. ואז יכול מאוד להיות שזה יהיה רע. מאוד.
כך שהעלאת הסוגיות על הכתב, מראש, מקטינה את הפוטנציאל לקונפליקטים עתידיים.

חבל שאני לא גיי

וברצינות.
אני קורא מכאן לכל זוג, סטרייט כחד מיני, מסדו בדרך כזו או אחרת את הזוגיות הנפלאה שלכם – וערכו הסכם כזה. לעולם לא מאוחר מדי. הסכם כזה ידייק את היחסים, יעטוף אותם במעטפת של שותפות, הדדיות. הסכם כזה אולי יניח על השולחן סוגיות לא פשוטות אולם מוטב שיעלו כעת ולא בעתיד, בשוך הסערה. מסגור ומיסוד היחסים בכל תחומי החיים מדגיש את חשיבות הקשר הזוגי ומעצים אותו. העצמה האישית העולה מהסכמים מן הסוג הזה היא משמעותית ביותר – כל צד יכול להביא את האני מאמין שלו. כל צד מביא איתו לשולחן את הערכים והאמונות שלו וביחד ליצור אני מאמין משותף.

את התובנה הזו החלטתי ביחד עם אישתי ליישם בחיים הפרטיים שלי
גם אחרי 20 שנות זוגיות ו-13 שנות נישואים, שני ילדים והמון ניסיון חיים ואהבה גדולה – אנחנו מוצאים ערך גדול לכתיבת ברית זוגיות דווקא עכשיו.

נסו בעצמכם!
ללא ספק זו תהיה אחת המתנות הגדולות שתתנו לעצמכם לשנה החדשה.

 

 


2 מחשבות על “ללמוד מהקהילה הגאה: על יופיה וטיבה של ברית זוגיות

  1. ברית זוגיות צריכה להיות מיושמת לא רק בקהילה הגאה. כורח המציאות במדינה בה כפייה דתית ובורות שולטים דחקו את הזוגות החד מיניים לבצע ברית כזו. היא יפה וטובה, ויש לאמץ אותה בכלל, לא רק בקרב הקהילה. מודה יום יום על העובדה כי לא נישאתי ברבנות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s