למרות כל המחקרים, זו השיטה הכי טובה לטפל באסתמה

מחקר שהתפרסם לאחרונה גורס כי אנשים צעירים, משכילים ונקיים נמצאים בסיכון מוגבר לאסתמה. אני מוחה על זה בתוקף.

כל מי שמכיר אותי יודע שאני אוהב סדר ואוהב לקרוא מחקרים. המחקר שתיכף אציג, מהווה הזדמנות לענות לביקורות הרבות שאני שומע בסביבה על אהבתי לסדר (וגם ניקיון) ועל ההשלכות שיכולות להיות לנו ולילדים  – ולומר להם "תאכלו תח.. אה… את הכובע!".

 S.M.A – Seder Mehkarim Anonimus (לא S כמו סקס!) 
שלום, שמי יואב ואני בן אדם מסודר. מאוד. ("אוהבים אותך יואב!"). בכל רגע פנוי אני מארגן משהו בבית. קודם כל, שהמיטות יהיו מוצעות בבוקר, אחרי זה שכל דבר יהיה במקום (בלי צעצועים בסלון או תיק/מעיל שלא על המתלה), דרך קיפול כביסה וסידור ארונות (קונמרי רולז!) וכלה בארגון המטבח. כשאין לי מה לסדר אני מתגרד כולי ואז אני עובר לעשות אבק במזנון ובספריה ואם גם זה אין? אז לא כדאי להיות לידי. כנ"ל בעבודה – שולחן עבודה מסודר (דפים בערימת פלס). כל דבר במקום. ועדיין – הבית מסודר אבל לא נקי כמו חדר ניתוח. בכל זאת, אנשים גרים בבית כן?

שלום, שמי יואב ואני אוהב לקרוא מחקרים ("אוהבים אותך יואב!"). הצד האחורי של העיתון עם המחקרים ההזויים – זה בשבילי! כתבתי על זה בעבר. אז כמו שכתבתי קודם לכן, לאחרונה קראתי מחקר שגרס כי אנשים צעירים, משכילים ונקיים נמצאים בסיכון מוגבר לאסתמה. אני מוחה על זה בתוקף! עוד מעט אתייחס למחקר אבל לפני כן, תנו לי לשחרר קיטור…

הגמל לא רואה את הדבשת של עצמו
אנשים מרשים לעצמם יותר מדי. אני טוען כי בהרבה מקרים זה כי אין להם את הכוחות הנפשיים להתמודד עם עצמם, אבל זה נושא לדיון אחר. ובכל זאת, אנשים נכנסים אליי הביתה, רואים בית יפה ומסודר ובמקום להגיד איזה יופי! איזו תמונה יפה! איך הבית מאורגן! וואוו! (או מצידי שלא יגידו לי כלום) הם מרשים לעצמם לומר לי עד כמה זה נחמד אבל "זה חונק את הילדים" ועלול לפתח אצלם מחלות. "סביבה סטרילית מדי לא טובה להם… ". אה באמת?

לאחרונה הסתובבנו הרבה לראות דירות. תקשיבו, זה לא יאומן איך אנשים חיים ואיפה הם גרים. עוד יותר לא יאומן איך אנחנו מתחזקים את הבית, בכיף, ללא טרור, באהבה ובהנאה מסדר. ואני שואל את עצמי: זה שהגרביים של כל בני הבית שלך זרוקים על הרצפה זה לא מביא מחלות? זה שהכיור שלך מתפוצץ מלכלוך זה לא בעייתי? העובש אצלך במקלחת לא יכול לגרום לאסתמה?

קצת נתונים מהמחקר
כמה מילים על אסתמה. חוץ מגנטיקה גורם סיכון נוסף ומשוער להתפתחות אלרגיה ואסתמה (רק בילדים) היא "תאוריית ההיגיינה" הגורסת כי מעטפת הגנה – שמבוססת בעיקר על צריכת מזון נקי ומחוטא, שימוש נרחב באנטיביוטיקה, וסביבת גידול סטרילית מדי, לצד יתרונותיה – גורמת למערכת החיסון לייצר תגובות אלרגיות. כאשר הסביבה "סטרילית" יותר – מערכת החיסון עלולה להבשיל לכדי תגובות דלקתיות מוגזמות ועודפות כגון נזלת אלרגית או התקף אסתמה" – וואלה? יודעים מה? אין אצלנו אסתמה! בית רגיל לחלוטין. דווקא הלכלוך וחוסר הסדר בבתים אחרים גורמים לי לחשוב ששם הרבה יותר חולים (אבל לא בדקתי את זה).

המחקר מצא גם קשר בין אסתמה למנת משכל. לזה יש 2 סיבות עיקריות:
מודעות: אצל צעירים בעלי מנת משכל גבוהה כנראה מודעים יותר לבעיות בריאותיות וכך מדווחים יותר על אסתמה ומאובחנים יותר ביחס למשפחות וצעירים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך. כלומר, ייתכן שגם בעלי השכלה נמוכה סובלים מאסתמה בשכיחות דומה, אך הדיווח עליהם לוקה בחסר, וכך גם הטיפול.
היגיינה: וההסבר השני – תאוריית ההיגיינה, שכפי הנראה מיושמת יותר במשפחות במעמד סוציו-אקונומי גבוה, כאלו שכמובן גם נהנות מגישה קלה יותר להשכלה. כלומר, במשפחות כאלו, שבהן להורים יש השכלה נרחבת, המשפיעה כמובן גם על ילדיהם, גם המודעות להיגיינה גבוהה יותר. כך, מנת המשכל הגבוהה עלולה להיות בעוכריהן במקרה זה – להעלות את הסיכון לאסתמה – כפי שתואר קודם לכן.

אז מה עושים עכשיו?
אז מחקרים מראים שסביבה סטרילית מדי מעלה את הסיכון לאסתמה. אני טוען שרמת התחזוקה של לא מעט בתים שראיתי עלולה לגרום יותר למחלות. אז מה עושים? הנה מספר עזרים שיעזרו לכם ליהנות מאוויר ובית נקי יותר – עמק השווה מבחינתי:

חינוך: מלמדים את הילדים שאפשר לשחק בכיף אבל מסדרים בסוף סיום כל סשן ועוברים למשחק הבא. אז מתלכלכים, מתחשלים אבל במידה. דוגמה אישית זה מעולה! סיימתם לבשל והמטבח נראה סדום ועמורה? תשקיעו עוד 5 דקות ותוכלו לנוח בכיף עם קפה. נהנים משני העולמות.

סדר תמידי: כל חדר והחפצים שלו. המעיל לא אמור להיות על הכיסא והצעצוע הזה שייך לקופסה שלו בחדר משחקים וכך הלאה…כל הזמן. כשההשקעה הזו היא תמידית היא לא דורשת הרבה זמן ומאמץ.

עזרים חיצוניים: לא יכולים לסדר וזה גדול עליכם? עוזרת בית. אם זה כבד עליכם – תמיד ניתן להשתמש בנוסחת "20 הדקות" -קסם מובטח לכם. אומנם התחיל החופש אבל…הילד שוכח סנדוויצ'ים בתיק ויש ריח של בית מטבחיים? המוצר הזה יוכל לעשות את העבודה. גם לריחות בבית הוא יוכל לעשות פלאים.

הנאה: נהנים מהילדים! כן, משחקים, מבלגנים, משתוללים, מלכלכים ומתלכלכים!! הם ליבת הבית, סימן לחיים בריאים ותקינים גם אם זה מייצר בלגן ולכלוך. אני מוכן לספוג את זה באהבה – את הבלגן  ובאותה מידה לסדר בחזרה.

אז מצד אחד, יותר מדי סדר וניקיון מגביר את הסיכון לאסתמה מצד שני, בתים לא מסודרים ולא נקיים גורמים לדעתי לתוצאות גרועות יותר – השיטה הטובה ביותר למניעת אסתמה ושאר מחלות בריאותיות, אוויר מזוהם וכדומה הוא בעצם לשלב ביניהם:
כן לחיות, כן לבלגן, כן להתלכלך אבל לדעת לסדר ולנקות אחריכם. בסך הכל זה הבית שלכם. עמק השווה כבר אמרתי?

אז… תאהבו את עצמכם, את הסובבים אתכם ואת הקן שבניתם לעצמכם…ותסדרו את הבית רבאק!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s