איבוד הזיכרון

כשנותנים לבני 90 מכשיר סלולרי במתנה, מתגלים אצלם פחדים. לא על איך לתפעל את המכשיר אלא על משהו עמוק יותר….

הטכנולוגיה סוחפת ומקדמת את האנושות כבר 50 שנה, ביתר שאת מתחילת האלף. בתקופה האחרונה, אנחנו עדים לשינויים תכופים כל שנה-שנתיים. שינויים אלו הובילו לשינויים רבים, בעיקר התנהגותיים. בלית ברירה, ועל מנת להיות מעודכנים, הדור של ההורים שלנו (בני 60-70) כבר יישרו קו ויודעים (פחות או יותר) לתפעל מחשב וטלפונים סלולריים. האפליקציות הרבות, וביניהן whatsapp, כבר נמצאות אצלם במכשיר. הקשר בין ההורים לילדיהם והנכדים לעולם לא היה פשוט יותר.

בואו ניקח את זה צעד אחד קדימה
אז נכון, לא הכל ורוד. עדיין כשאתה מתכתב עם אמא שלך זה ייראה כך:
אני: היי אמא…מה קורה?
אמא: מקליד/ה..
אמא: מקליד/ה..
אמא: מקליד/ה..
אמא: מקליד/ה..
אמא: מקליד/ה..
אמא: מקליד/ה..
אמא: מקליד/ה..
אמא: בסדר.

כנ"ל לגבי שלל אימוג'ים, מכל הסוגים ומכל הצבעים. אבל עדיין, אני מניח כי הדברים הסתדרו כבר. אבל מה קורה כשסמארטפון פוגש את הדור הסבים שלנו (סבא רבא של ילדינו)?

כהמשך ישיר לנסיקה המדהימה של הבלוג שלי בעולם הפרסום (אפשר למחוא לי כפיים…..   ????……  מה לא?!) החלטתי לספר לכם על קורותי עם מכשיר דורו שהגיע לידי ורציתי לתת מתנה לבני המשפחה. הסלולרי, של אורנג', המותאם לגיל השלישי הוא בעל מסך מגע 4.5 גדול מספיק כדי לראות ברור אייקונים גדולים וברורים; מכשיר לא גדול ולא קטן; שמע איכותי; ידידותי למשתמש עם הסברים כמעט בכל מסך; לחצן סיוע ששולח הודעות לאנשי קשר מוגדרים מראש +איתור מיקום ע"י GPS חשוב ומשמעותי לגיל השלישי.
מאחר ולא היה לי נעים להגיד להורים שלי: "אבא-אמא, יא זקנים, קחו סלולרי כי אתם כבר לא רואים ולא שומעים טוב" אז מסרתי את המכשיר לסבא-סבתא של אפרת (בני 90 החודש, שיהיו בריאים).

ההתנגדות וההתרככות
המכשיר נמסר בתחילה לסבא אלי, בן 90 עם מכשירי שמיעה. הוא בכלל לא רצה לשמוע על כך. עקשנות של פעם. בעבר, ניסינו לתת לו מכשיר אבל הוא לא זרם. דווקא עם טאבלט הוא מסתדר, מרפרף בין התמונות של הנינים וכאלה. כמשכיר טלפון, הוא מעדיף את הטלפון הקווי של בזק, הישן והטוב. כשאמרתי לו שזה מוכשר מותאם לגיל השלישי, הוא התרכך מעט וניסה לתפעל אותו. חייגנו לילדים שלהם (הדודות של אפרת).

סבא אלי

מעשה קונדס של בת 90
סבתא עמליה היא אישה מצחיקה, בעלת חוש הומור מפותח. אה…ואי אפשר שלא לזהות את הקול שלה. היא לא שללה את המכשיר ואימצה אותו בחום. חייגנו לכל הילדים שלה. הם, בתורם, לא הבינו מי מחייג אליהם.

– הם: הלו?!?! מי זה?? הלו??!! מי זו סבתא??
– סבתא: "לא".
– הם: "סבתא, מה זה המספר הזה?"
– סבתא: :"זאת לא סבתא!…חחחח…..חחחח…. "
(ניתוק)

סבתא עמליה

סבתא מחייגת שוב… אמרתי לכם שהיא מצחיקה? כך זה המשיך עם כל ילדה וילדה. לאחר מכן הוסבר לכולם שסבא וסבתא קיבלו מכשיר סלולרי. כולם פירגנו. סבא וסבתא הבטיחו ללמוד לתפעל את המכשיר.

אפטרשוק
הימים הבאים היו פחות מבטיחים מהיום הראשון. בשאר ימות השבוע, חייגנו אליהם מספר פעמים. הם לא ענו. מתקשרים לבית והם עונים!!! אז למה לא עניתם בסלולר, שאלנו?

– סבא-סבתא: "אנחנו מפחדים"….
– אני: "מפחדים ממה?"
– סבא-סבתא: "מפחדים שכל המכשיר ייהרס והכל יימחק".
– אני: ….

מסתבר שהם עמדו והסתכלו על המכשיר ולא ידעו מה לעשות. זו סיטואציה והרגשה שאנחנו לא יכולים לתפוס אותה אפילו. אבל אנחנו בהחלט יכולים (ואפיל מחוייבים) לעזור לגשר עליה. ארחיק ואומר שאולי זה רק מטאפורה לפחד שלהם לאיבוד היזכרון…שלהם (טפו טפו).

Plan B
לא אמרתי נואש ועוד לא לפני שהם זרקו עלי את המכשיר בחזרה, הורדתי להם וואטסאפ. יש לסבא וסבתא מנהג בבית. כל התמונות האומנותיות שתלויות על הקיר מכוסות בתמונות של הנכדים והנינים. שיהיו בריאים, יש המון וכבר לא רואים תמונה. חשבתי, שיהיה נחמד לפתוח קבוצה בשם "תמונות לסבא וסבתא" ועל בסיס יומי נשלח אליהם תמונות של הנינים. בינתיים, היא עוד לומדת לתפעל את האפליקציה.

סוף דבר: יש קליטה
עם קצת סבלנות, בסופו של דבר מובן מאליו כמעט, שהם למדו לא רק להתקשר אלא גם לענות למכשיר "בלי למחוק הכל" ואולי אף חשוב מכך, למדו את המשמעות והתפעול של כפתור המצוקה. זה עניין לא ברור מאליו, דילוג הדורות הזה שעושה היום הטכנולוגיה, דווקא לכיוון הגיל השלישי, ואני שמח שבחרנו להתייחס לזה בהומור. בסוף, מי יודע אולי סבתא עוד תפריע לנו באמצע העבודה עם איזה אימוג'י או שניים…

1769

העיקר שהם לא מימשו את האיום שלהם, "במידה והמכשיר ירגיז אותנו":


גילוי נאות: פוסט ממומן למען "פרויקט בר המצווה של נועם"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s