"מיהו העם הנבחר?" ביקורת ספר

 

מיהו העם הנבחר

מיהו העם הנבחר?

היהודים היו הראשונים, אבל אחרים צמחו הנצרות והאיסלאם אשר הכריזו כי הן-הן הממשיכות והמחזיקות את הלפיד. פולמוסים רבים ונהרות של דם נשפכו במאבק הזה והיהודים נהפכו למודל לחיקוי ובה בעת ליעד לשנאה שלא נודעה כמותה. אז איזו דת צודקת?

הספר "מיהו העם  הנבחר?" הנו ספר ארוך (500 עמודים), רבוי בפרטים היסטוריים והמתפרס על פני אלפי שנים. מה שאהבתי בספר הוא שלמרות המספר הלא קטן של העמודים וריבוי הפרטים המופיעים בו- הוא כתוב בצורה מרתקת וקולחת .

אבי בקר- כותב הספר- בוחן, באמצעות דמויות הלקוחות ממגוון תקופות היסטוריות, דתות, תפקידים ומגדר- את התייחסותן לעם היהודי ולרעיון הבחירה. לצד טקסטים של שלוש הדתות מבוסס הספר על שפע של מקורות ההיסטוריים/ פוליטיים/ספרותיים/ סוציולוגיםי ופסיכולוגי.

הנושא המרכזי של הספר הנו האנטישמיות. בלימודיי באוניברסיטה העברית, במהלך התואר הראשון, עשיתי סמינריון גדול (72 עמודים) על האנטישמיות החדשה לעומת הישנה. כל מי שמתעניין בתולדות האנטישמיות ימצא בו עניין רב. הנושא הזה מרתק אותי כבר שנים. התכנון היה לכתוב על זה תיזה בהמלך התואר השני שלי ואז להרחיב לדוקטורט- אבל תכנונים לחוד ומציאות לחוד. אבל אין ספק שספר זה הבעיר לי את האש מחדש.

ע"פ הספר, האנטישמיות לא רק שאינה מתה, אלא מרימה ראש בגאון. האם ניתן להילחם בה? לדידו, האנטישמיות טבועה עמוק עמוק בעולם והיא עתיקה כעם היהודי עצמו. בספר מופיעים טיעונים שדווקא האנטישמיות היא זו ששמרה על העם היהודי מהתבמאחר.

בקר שולל את סיבת קיום האנטישמיות כנובעת משנאת זרים או מהמצב הגלותי וא־נורמלי של היהודים (כפי שטען למשל א“ב יהושע), ומתמקד באיום תיאולוגי, הנובע מעצם קיומו של העם היהודי. כל עוד היו היהודים עם נרדף ומושפל יכלו הנצרות והאסלאם לבסס בכך את עליונותם עליהם. במשך שנים, יש מי שחשבו שהפתרון ל"בעיית היהודים" היא הקמת מדינה ליהודים (בארץ ישראל או אוגנדה או כל מקום אחר). המדינה קמה- הבעיה לא נפתרה, אולי איפלו להיפך.           בעצם, עם חזרתם של היהודים לארץ ישראל והפיכתם לעם ככל העמים, האיום התיאולוגי רק התעצם. האסלאם הפונדמנטליסטי מבטא זאת כך שהוא רואה ביהודים צלבנים חדשים, שקיומם זמני והם הולכים להיעלם- ונלחם בהם. הנוצרים אוהבי ישראל (אוונגליסטים) לעומת זאת, רואים בעם היהודי ובשגשוגו בסיס לאמונתם ופלטפורמה להתגלותו מחדש של ישו.

אז מיהו העם הנבחר? נקודת ההנחה היא כי מדובר בעם היהודי, למרות שזה לא נאמר מפורשות. כל הספר חג סביב ההתייחסות של שאר הדתות אליה. מדהים להיווכח כיצד נושא זה תופס מקום, לא רק אי שם לפני 2000 שנה אלא עד לימינו. למדתי שישנם נוצרים ברוסיה השומרים שבת והעושים ברית מילה. אהבתי גם לראות כיצד הנצרות והאיסלאם השילו מעצמם טקסים ומצוות יהודיות וכיצד הצליחו לבדל עצמם מן היהדות, כמו למשל, החלפת יום המנוחה וקיום ברית המילה.

בשורה התחתונה, מדובר בספר מרתק, עמוס בפרטים היסטוריים. מי שאוהב היסטוריה, עמים ודתות- זה הספר. היה לי העונג לקרוא אותו….(כן, קוראים לזה מזוכיזם).

מיהו העם הנבחר? סיפור מאבק הרעיונות הגדול בהיסטוריה/ אבי בקר, ידיעות ספרים, 2013, 511 עמודים

 שלכם,

יואב כהן-מלמד- "תחתית החבית"
לא, עוד לא הגעתי אליה…כנראה שיש עוד…

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s