פסח כהזדמנות לעודד סקרנות

IMG-20140415-WA0032

  • זו הגדה של סבא של אשתי- אלי (אליהו) מלמד (שיבדה לחיים ארוכים), משנת 1905, 20 שנה לפני שנולד. ההגדה עוד מימיו בסוריה.

בעוד מספר ימים, רובנו נסוב סביב שולחן לליל הסדר ונחגוג את חג הפסח, כל אחד ע"פ דרכו ואמונתו.
המרכיב המרכזי בתוך ליל הסדר הוא השלב שנקרא "מגיד", שבו אנו אומרים (קוראים או יותר נכון מספרים) את ההגדה ומספרים לילדינו על יציאת מצרים.

שימו לב כי ההגדה, לכל אורכה, בנויה למעשה כשאלות ותשובות:"מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?", ולאחר מכן ארבע שאלות הבנים. בהמשך ההגדה ישנן עוד שאלות רבות. לא אלאה אתכם בהן.

לפני כל חג, אני מנסה למצוא את המסר, המהות הייחודית אותה אני יכול להעניק לילדיי. אני מצטייד בדפים ושאר חומרים עיוניים ואז אשתי (אפרת) מזכירה לי שהם עוד לא באוניברסיטה.אז מה שנשאר לי, זה לעיין בהם לבדי. וברצינות, החשוב כאן הנו להעביר להם מסר או שניים חשובים מהחג. איני מתכוון דווקא במובן הדתי אלא ברמת מסר/כלי אשר יוכל ללוות את הילד בחייו.

מדוע סיפור יציאת מצרים מוצג דווקא כך בצורה של שאלה-תשובה? לא יותר פשוט לגשת ישירות אל הנושא ולהתחיל לספר את "הסיפור" כמות שהוא? התשובה לכך הנה שזו ההזדמנות להעביר מסר חינוכי לילד. כאשר רוצים לחנך, אין להטיף. צריך לגרום לילד לרצות להקשיב.

מה נשתנה

אם כאבא אבוא ואספר לבני משהו, ללא שאלה/ות, רק הטפה ונאום פומפוזי – לא תמיד תהיה מוכנות מצידו לשמוע. לפעמים הוא יהיה עסוק בענייניו, והוא יחווה את "נאומי" כהפרעה. הוא רק יחשוב איך להיפטר ממני…הילד לא ירצה לשמוע ולא להקשיב. גם אם יקשיב, ייתכן ולא ייקלטו הדברים במוחו כראוי, ולא יחדרו אל ליבו.

אם ברצוננו לומר דברים חשובים – צריך שיהיה רצון מצד הילד לשמוע. כך ייחרטו הדברים בליבו באופן העמוק ביותר.הרצון בא על ידי שאלה. שאלה, מעוררת את הסקרנות, את החשק האינטלקטואלי לדעת עוד.

מאחל לכולכם חג שמח! עודדו את ילדיכם לשאול שאלות והרבה. שאלה תגרור שאלה ועוד שאלה וכך הלאה….זכור לי השלב הזה עם בני הגדול נועם (8), כשהיה קטן. זה היה כ"כ כיף!!! הייתה לו (ועודנה) סקרנות מטורפת!

רק עשו טובה…השתדלו לא להגיד: ככה! (גם אני חוטא בזה לפעמים) "ככה זו לא תשובה!" אומר לי, בני הקטן איתי (3). טוב על דין ודברים בנושא זה אכתוב בפוסט אחר לגמרי.

"למידה אינה תוצאה של הוראה, אלא של סקרנותו ופעילותו של הלומד"/ ג'והן הולט

מוח חשיבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s